Zahrada v lednu

Lednová zahrada

V lednu by zahrada měla odpočívat pod sněhovou pokrývkou, uspaná mrazem. Letos tomu však převážně není.

 

Na zimní zahradě je stále třeba kontrolovat ochranu dřevin, především ovocných stromků, proti okusu zvěří. Pokud již došlo k poškození, je třeba rány ošetřit štěpařským voskem. Dále můžete odstraňovat suché větve, zvláště když jsou na nich rakovinné nádory. Pokud na ovocných stromech zůstaly ještě viset zbytky plodů, je vhodné je odstranit – bývají původcem chorob.

Počátkem ledna se odebírají rouby třešní a višní, koncem měsíce pak rouby meruněk švestek.

Sníh pomáhá i škodí

Při odklízení sněhu, pokud je lehký a sypký, jej dávejte pod ovocné i okrasné dřeviny i na záhony. Bude sloužit jako izolace proti mrazu a na jaře půdu napojí vodou.

 

 

Stálezelené rostliny je třeba chránit a zakrývat tak, aby měly stále dostatek světla.

Pokud se sněhu nedostává, lednové holomrazy mohou napáchat značné škody, protože noci bývají v tomto měsíci nejchladnější. Proto podle potřeby doplňte izolace trvalkových a bylinkových záhonů. Mezi vhodné izolační materiály patří:

  • chvojí (třeba větve z vánočního stromku, pokud šlo o neopadavý druh)
  • sláma
  • suché listí
  • seno
  • netkaná textilie

Menší keře lze přiklopit jutovým pytlem, vyplněným výše zmíněnými materiály.

Pro venkovní nádoby, trvale umístěné na zahradě či balkóně, je vhodný  polystyren, bublinkové folie, vrstvy novin.

Mokrý těžký sníh však umí napáchat i velké škody.

  • Setřásat jej z větví mladých stromů a keřů je nezbytné.
  • U keřů, například rododendronů, jsou ideální i stříšky, které je před náporem sněhu brání. Výhodou je, že fungují zároveň jako větrolamy. Stálezelené dřeviny totiž ohrožuje mráz v kombinaci s větrem který je vysušuje.

 

Zimní zelenina

Zeleninu lze pěstovat i pod sněhem. V lednu lze sklízet z venkovních záhonů růžičkovou kapustu, pór i kadeřávek. Za mrazivého počasí jim nesvědčí slunce, které způsobuje prudké změny teplot. Podle potřeby je proto chraňte a zastiňte rákosovými rohožemi, chvojím či netkanou textilií.

 

Zdrojem čerstvých vitamínů však může být i zelenina rychlená v teple domova: pažitka, naťová cibule, řeřicha, aromatické bylinkyčekankové puky.

Výsev zeleniny a květin za oknem

V lednu lze do misek a truhlíků na okenním parapetu začít vysévat semena pro předpěstování sazeniček – především těch, které se dále pěstují ve skleníku či pařeništi, a mohou proto být proto vzrostlé dříve, nežli sadba pro venkovní záhony. Vysévat lze papriky, salátové okurky, rajčata, saláty.

Rovněž je čas vysévat okrasné květiny s dlouhou vegetační dobou. Patří mezi ně petúnie, pelargónie, dračíky i lobelky, pokud si přejeme časnou záplavu jejich květů.

 

Semena, jež potřebují mráz

 

 

Nádoby, které nejsou mrazuvzdorné, je třeba zapustit do země nebo izolovat, aby nepraskly.

 

Některé rostliny dobře vzcházejí teprve poté, co jejich semena projdou mrazem. Patří mezi ně například talovín, upolín, některé hořce. Není třeba, aby semena zabírala místo v mrazničce. Můžete je vysít do nádob a ty umístit ven.

Také včasná rozvaha a objednání semen či cibulek vás na jaře ušetří zbytečného spěchu či zklamání.