Brokolice - jak snadno ji pěstovat

Brokolice, superzdravá zelenina: Jak ji snadno pěstovat

Brokolice mnoha lidem chutná více, nežli květák. Jako zelenina je ještě hodnotnější, v kuchyni má rozmanité uplatnění. A co víc, snáze se pěstuje.

Brokolice pravděpodobně pochází ze Středomoří, z oblasti Apeninského poloostrova, kde ji pěstovali Etruskové již dlouho před příchodem italských kmenů. Vznikla z původní plané košťáloviny, která je i předchůdcem zelí, kedluben, květáku a kapusty.

U nás se brokolice výrazněji rozšířila v 80. a 90. letech 20. století, i když první odrůda výhonkové brokolice Vitamina byla vyšlechtěna v Olomouci již v roce 1963. K oblibě brokolic přispěla nejen její lahodná chuť, ale i studie, které ji díky komplexu obsahových látek jednoznačně zařadily do kategorie „superzdravých“ zelenin.

 

Brokolice, zelené zdraví

 

Brokolice obsahuje tolik vápníku jako mléko a je proto výborným doplňkem výživy při osteoporóze.

Brokolice je bohatá na vlákninu, beta karoten, vitaminy C a E, kyselinu listovou, minerály, flavonoidy. Zároveň má nízký obsah cukrů a tuků, což z ní činí potravinu nejen velmi zdravou, ale i dietní.

Byla doložena také antikarcinogenní aktivita brokolice. Významnou roli při ní  hrají glukosinuláty – sirné sloučeniny s výrazným preventivním účinkem proti nádorovému bujení.

Pěstování

Běžně se pěstují dvě základní formy brokolice:

·         brokolice květáková tvoří velkou středovou růžici,

·         brokolice výhonková – středová růžice je menší, rostlina je ale větvená a tvoří množství drobných postranních růžiček.

 

Květáková brokolice je dnes nejoblíbenější, hospodyňky ale  určitě ocení dlouhé sklizňové období brokolice výhonkové. Její růžičky jsou výborné do polévek, zeleninových směsí či do rizota.

Jarní i podzimní sklizeň

Brokolice je plodinou chladných období, nejlépe se jí daří při teplotě od 10 do 25 °C, letní vedra způsobují předčasný vývoj květních poupat a rostlina rychleji vykvétá.

·         Nejběžnějším termínem výsevu a výsadby brokolice je časné jaro, sklizeň pak nastává v červnu.

·         Vzhledem ke krátké vegetační době (70–90 dní) je možné v pěstovat brokolici i propodzimní sklizně, s výsevem do poloviny července a výsadbou do začátku srpna. Otužené rostliny brokolice snesou na podzim mráz až do –5 °C a tak růžice můžete sklízet často ještě i v listopadu.

Brokolici sklízejte v době, kdy je růžice plně vyvinutá a jemně se začíná rozvolňovat. Nečekejte dlouho, aby květní poupátka, která jsou nejlepší konzumní částí rostliny, nevykvetla.

 

Po sklizni vrcholové růžice se u většiny odrůd vyvinou z pupenů v paždí listů růžice postranní. Jsou menší ale stejně křehké a chutné jako růžice hlavní.

Aby dobře prospívala

·         Brokolice vyžaduje propustné hlinitopísčité půdy s dostatkem vápníku a pH v optimu od 6 do 7,2.

·         Z hlediska nároků na výživu a hnojení je brokolice silný „jedlík“. Nebojte se přihnojit komplexním hnojivem v průběhu růstu rostliny.

Nepěstujte brokolici na místech, kde jste v předchozích letech pěstovali jiné brukvovité zeleniny – zelí, kapustu, kedlubny. Brokolice trpí stejnými nemocemi a stejnými škůdci jako její příbuzní.

Choroby a škůdci

Při přímých výsevech na záhon hlídejte napadení dřepčíky. Jsou schopni zdecimovat vyklíčené rostlinky v průběhu jednoho dne. Vlhko svědčí klíčící brokolici, ale nesvědčí dřepčíkům, udržujte proto při klíčení povrch půdy vlhký. Účinným opatřením proti dřepčíkům je také překrytí výsevů netkanou textilií.

„Vyslepnutí“ růžic je u brokolice stejně jako u květáku poruchou vývoje. Příčinou může být poškození vegetačního vrcholu plodomorkou zelnou, častěji je ale způsobenanedostatkem molybdenu na kyselých půdách. Přelijte sadbu preventivně molybdenanem amonným nebo použijte hnojiva s tímto stopovým prvkem.

 

Odrůdy brokolice květákové

Lucie F1 – poloraná hybridní odrůda pro jarní a raně letní až podzimní sklizně. Rostlina je středně vysoká, s pevnou kompaktní růžicí. Povrch růžice je jemně zrnitý, středně zelené barvy s namodralým ojíněním. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 75 dní.
Fellow F1 – osvědčený, odolný hybrid vhodný pro celoroční pěstování. Lze jej pěstovat z rané výsadby pod fólií. Po sklizni hlavních růžic dorůstají i růžičky z bočních výhonů, které jsou menší ale dostatečně pevné. Vegetační doba je 85–90 dní od výsadby.
Lord F1 – hybridní odrůda vhodná pro celoroční pěstování, vegetační doba je cca 80–90 dní. Poskytuje velmi kvalitní, pevnou, kompaktní růžici.

Odrůdy brokolice výhonkové

Vitamina – remontující (obrůstající) odrůda stonkového typu pro postupnou sklizeň růžic. Rostlina je v dospělosti bohatě větvená, středové růžice mají průměr 8–10 cm, boční, které vyrůstají z paždí listů,  jsou drobnější. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80–120 dní.
Calabrese – italská odrůda s dobře větvenou rostlinou a postupným vývojem růžiček. Má dlouhou dobu sklizně a výborně obrůstá.

Brokolice v kuchyni

·         Tradičním způsobem přípravy brokolice je její uvaření v mírně osolené vodě. Vyzkoušejteúpravu v páře, trvá pár minut, z hlediska zachování cenných látek je tento způsob šetrnější a brokolice ještě chutnější.

·         I listy brokolice jsou jedlé a lze je připravit podobně jako kapustu. Sbírejte pouze mladé a jemné listy, staré jsou tuhé a vláknité.