Zahrada v říjnu

 

Zahrada v říjnu

Poslední sklizeň

Je na čase sklidit i ty nejpozdější, zimní odrůdy jablek hrušek. Měly by být dobře vyzrálé, ale očesané dříve, nežli přijdou první mrazíky. Tyto odrůdy, pokud jsou sklizené šetrně – bez otlučení – a správně uskladněné, mohou vydržet až do jara. V říjnu také pokračuje sklizeň dýní.

Zrají šípky,které poskytnou přirozený a bohatý zdroj vitamínů po celou zimu. Sklízet je můžete z růží planých, ale i pěstovaných, velké a kvalitní plodí například růže svraskalá. Stále ještě můžete sklízet a zpracovávat i chutné a léčivé plody aronie.

Výsadba stromů i keřů

Dřeviny jsou základ zahrady – neměly by na ní chybět okrasné, ani užitkové stromy a keře. Právě říjen je ideální pro výsadbu většiny listnatých, opadavých druhů.

 

 • Od poloviny října do prvních mrazíků lze vysazovat v podstatě všechny ovocné stromy, pouze choulostivé broskvoně dříve (V drsnějších klimatických oblastech se dříve vysazují i meruňky a ořešáky).
 • Vybírejte ovocné stromy s ohledem na klimatické podmínky zahrady i na případný výskyt škůdců a chorob – odolnější či rezistentní odrůdy se vyplatí.
 • Kromě „klasických“ druhů je skvělé pěstovat také zajímavé novinky, jako jsou kanadské brusinky a borůvkyzimolez kamčatskýkiwimuchovník, či dokonce fíkovník. Stálicí jsouléčivé keře, jako je rakytník či hloh.

Na zahradě samozřejmě nemohou chybět ani okrasné dřeviny, ať už krásně kvetoucí, nebo okrasné listem, jako například proslulé japonské javory.

Zasaď strom…

 

Nejen čerstvě zasazené, ale i ostatní mladé stromky je třeba již nyní chránit proti okusu zvěří.

 Na správné výsadbě stromů a keřů závisí jejich další růst. Potřebují prostornou jámu, aby byly kořeny volně rozprostřené a měly kolem sebe dostatek kypré půdy. Již při sázení vložte do jámy kůl, aby pevně ukotvený rostoucí stromek podpíral.

Květy příštího jara

V teplých dnech první poloviny října můžete stále ještě vysazovat okrasné cibuloviny. Například tulipány stovek rozmanitých tváří, sytě barevné modřence, atraktivní hyacinty,kosatce tvořící cibule, okrasné česnekyvenkovní bramboříky. Počátkem října je za příznivého počasí ještě poslední vhodná doba též pro narcisy.

V průběhu října také stále ještě můžete vysazovat do nádob cibulky tulipánů, krokusů a hyacintů pro zimní i jarní rychlení.

 

Trávník se ukládá k spánku

 • Trávník v průběhu října sekejte již velmi zřídka a porost ponechte vyšší.
 • V polovině měsíce jej s ohledem na počasí posečte na posledy – musí ještě do zimy trochu obrůst. Velmi nízký porost by mráz snadno poškodil.
 • Pro správné zimování je třeba i změnit hnojivo za podzimní a posléze přestat hnojit úplně. 

Výsadba růží!

Říjen je čas královen. Můžete vysadit růže, které učiní každou zahradu pohádkovou. Nejlepší je využít různé typy růží: 

 Vyplatí se i růže ovocné – krásné i užitečné, dávající na podzim obří šípky.

 

Budiž skalka

Říjen je ideálním časem pro založení nové skalky. Dny s relativně teplým a suchým počasím můžete využít na její budování. Podzimní termín je nejlepší i kvůli tomu, že přes zimu mráz může s jednotlivými komponenty ještě mírně pohnout. Na jaře pak stačí skalku poupravit a osázet.

Zvolit můžete mezi skalkou klasickou, či spárovou, která se hodí do menších zahrad. Zajímavou variantou, inspirovanou  skalkami, jsou také květinové suché zídky. Mají v zahradách nejrůznější funkční i velice estetické uplatnění.

Jahodník před zimou

I v říjnu můžete přispět k další bohaté úrodě sladkých jahod.

 • Ještě koncem měsíce jahodník okopejte.
 • Poté k rostlinám opatrně přihrňte zeminu, která je bude chránit před nepřízní počasí.

 

Mrazuvzdorná zelenina

krechtVětšinu zeleniny je třeba včas, před příchodem mrazíků, sklidit a dobře uskladnit (samozřejmě pokud si na ní rovnou nepochutnáte). Ovšem některé druhy, pokud nedosáhly optimální velikosti, lze ponechat na záhoně.

 •  Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snesepekingské zelí, hlávková kapusta, salát i endivie.Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií.
 • Až do jara je na záhonech možné ponechat tytozcela mrazuvzdorné druhy zeleninyrůžičková kapusta, zimní pórek, špenát, černý kořen, pastinák, kořenová petržel (ta ovšem nesnáší holomrazy, proto je třeba ji případně přikrýt).

Kořenovou zeleninu můžete uchovávat v krechtu.

Choulostivý, ale zdravý celer

Celer patří mezi zeleniny, u kterých se na mrazy čekat nevyplatí – namrzlý nelze dlouhodobě skladovat.

 •  

Otrhané, čisté celerové listy, bez známek houbových chorob je možné usušit a používat jako koření do polévek.

Bulvy vyjměte včas. Je třeba vyrýt je opatrně, abychom je nepoškodili, jinak by při skladování hnily.

 • Odstraňte zeminu z kořenů a zkráťte je na 2 až 4 cm.
 • Listy opatrně olamte. Ponechejte ale  malé srdíčko nejmladších lístků, aby bulvy nevadly.
 • Poté je vložte do písku,  nejlépe ve sklepě. Srdíčko a hlava bulvy by měly zůstat nad povrchem.
 • Celer je možné ukládat i do jam vyhloubených v zemí nebo do dobře utepleného pařeniště a před mrazem ho zde chránit vrstvou rašeliny.

 

Pažitka a další zelené koření na zimu

V říjnu je poslední čas k vyzvednutí trsů bylinek, které pak můžete rychlit a používat i v zimě. Po vyrytí ze záhonů je zasaďte do květináčů a ponechejte v chladnu. Až je budete potřebovat, stačí je přenést do tepla, umístit na co nejsvětlejší místa a začít vydatněji zalévat. K rychlení se velmi hodí pažitka a listová petržel, ale i další druhy bylinek.

Jiřinky schovejte domů

Poté, co zahradě dodaly podzimní záři, je po příchodu prvních mrazů ke konci měsíce třebajiřinky vyzvednout ze země. Aby byly krásné i příští podzim, je třeba je správně uložit.  

Zato chryzantémy se spokojí pouze s lehkou ochranou proti mrazu a ty pěstované v nádobách můžete až odkvetou přemístit na bezmrazé místo v domě. V říjnu však ještě udělají mnoho parády na zahradě, balkóně i terase.

 •  

Cibulové zeleniny vysazujte na tentýž pozemek nejdříve po pěti až šesti letech.

Vhodné jsou hlubší hlinitopísčité půdy dobře zásobené živinami a teplá a slunná poloha.

 • Nejvhodnějšími předplodinami jsou košťáloviny nebo okurky.
 • Nevhodnými předplodinami jsou brambory, rajčata a veškerá cibulová zelenina.