Semenaření

Gengel uchovává vzácné staré a krajové odrůdy, veřejnosti je nabízí k pěstování a semenaření

Obecně prospěšná společnost Gengel se stará o živoucí poklad našich předků. Všem pěstitelům nabízí možnost podílet se na jeho zachování a vyzkoušet jedinečné odrůdy.

 

V časopise Receptář jsme uveřejnili článek o Vysockém zelí, krajové odrůdě zelí výtečné chuti a nevšedního tvaru, pěstované pouze v Podkrkonoší. Zdeněk Vondrák, který odrůdu zdědil po předcích, vedle zelí pěstuje také tuříny. Dříve byl znám krajový tuřín dumlik, ale zdálo se, že původní odrůda zcela vymizela. Semínka tuřínu proto pan Vondrák sehnal až v Itálii. Avšak na základě článku o Vysockém zelí se o tomto výjimečném zemědělci dozvěděl Petr Dostálek z Gengelu a semena českého krkonošského krajového dumliku mu zaslal. Odrůda totiž ve skutečnosti nezmizela, i když k tomu mnoho nescházelo. Podobně jako mnoho dalších byla zachována právě díky této obecně prospěšné společnosti, která má vyhledávání, uchovávání a pěstování starých, krajových a rodinných odrůd jako své poslání.

 

Starodávný ječmen a nové dobrodružství

 

Pokud pěstujete odrůdu zděděnou po předcích, můžete se o ni prostřednictvím Gengelu podělit s ostatními a zvýšit tak její šance na přežití. Stačí, když vzorek semen s informacemi o původu, stáří a využití zašlete Gengelu (Veselka 52, 374 01 Trhové Sviny). Více na www.gengel.cz.

Společnost Gengel vznikla v roce 1998. Navázala na snahu svazu ekozemědělců Probio uchovat vzácné staré odrůdy obilnin. Odtud název Gengel, tak moravští hospodáři odedávna nazývali krajovou odrůdu ječmene, která je dnes památkou na původní zemědělství. Již před založením organizace se o mizející odrůdy zajímali nadšení a obětaví lidé, kteří je vyhledávali, pěstovali a uchovávali. Díky Gengelu však mezi sebou snáze najdou spojení a především se k tomuto v podstatě dobrodružství mohou snadno přidat další zahrádkáři a pěstitelé. Společnost nabízí semena všem zájemcům, aby mohli staré odrůdy poznat, vyzkoušet si jejich pěstování, naučit se je semenařit. Pěstitelé mohou vybrané staré odrůdy sami uchovávat a o semena se dělit s dalšími pěstiteli: tak funguje síť, která brání zániku cenného živého dědictví.

 

K čemu jsou dobré staré odrůdy?

 

Když mizí staré odrůdy, mizí jedinečné dílo i příběhy našich předků. Uchovávání odrůd však nemá jen význam kulturní, staré odrůdy mohou významně obohatit i naše moderní zahrádky. Do pěstování a uchovávání se může zapojit každý.

V Gengelu nyní opatrují stovky odrůd. Jsou to obyčejné a přitom vlastnostmi i vzhledem mnohdy jedinečné odrůdy zeleniny, luštěnin, obilnin či bylin. Pocházejí z genových bank, z botanických zahrad, ale i od soukromých dárců. Oblíbené jsou například pestré a rozmanité fazole, starý salát Plzeňský kamenáč nebo třeba rodinný hrách Hejzlarová. Mezi původními odrůdami najdeme máky, které mohou být nejen modré, ale i šedé, červené, růžové či bílé, přičemž je odlišná i jejich chuť naši předci toho při pečení využívali. Samotné nutriční složení starých odrůd je mnohdy velmi zajímavé, mohou obsahovat mnoho cenných specifických látek.

„Každá odrůda je jedinečná, má unikátní vlastnosti, jinak chutná, vypadá a pochází z odlišných podmínek. Staré a krajové odrůdy stojí za to uchovat už proto, že každá v sobě nese bohatství a krásu vytvořenou našimi předky. Každá odrůda má svůj příběh, říká Petr Dostálek, zakladatel Gengelu. Za moderními hybridy F1, přestože jsou výkonné a pohledné, poutavé příběhy nenajdeme a pocit spojení s moudrostí předchozích generací nám nepřinesou. Nemá ani smysl uchovávat jejich semínka pro další sezonu, protože jsou šlechtěny pouze pro jednu generaci, pak se jejich vlastnosti mění.

 

Staré, krajové i rodinné

Staré odrůdy byly dříve registrovány, mají oficiální názvy, je znám jejich tvůrce, šlechtitel. Jiné jsou odrůdy krajové, které vznikly jako kolektivní dílo lidí z dané oblasti. Další odrůdy se udržely v rodinách, které je uchovaly po předcích. A bezejmenným dávají v Gengelu většinou název podle místa, ze kterého pocházejí. Jsou odrůdy, které dodnes žijí v místě vzniku, a pak jsou takové, které procestovaly kus světa. Například některé odrůdy fazolí kdysi připutovaly s našimi prababičkami ze Slovenska, sladký hrášek zase z Polska. Z rumunského Banátu se vracejí odrůdy, které si tam krajané kdysi odvezli.

 

Genová pokladnice pro horší časy

Rozmanitost odrůd pěstovaných rostlin je podobně důležitá, jako rozmanitost planých rostlin a živočichů. Při změnách pěstebních podmínek, například při výkyvech klimatu, je pestrá paleta genů nesoucích rozmanité vlastnosti cennou pokladnicí. Čím větší rozmanitost odrůd máme k dispozici, tím vyšší máme šanci se s nejrůznějšími změnami vyrovnat. A staré a krajové odrůdy se často ukazují jako překvapivě odolné, nenáročné a vitální. Mohou mít žádoucí vlastnosti, které se dalším křížením, zaměřeným především na výnos, vytratily. Jsou dokonale přizpůsobeny místním podmínkám, ale často si zachovaly velkou plastičnost, mohou se pěstovat i v jiných oblastech a posloužit k dalšímu šlechtění.

 

Jak semínka starých odrůd získat?

Gengel spolu s uchovateli vytváří každý rok seznam odrůd, jejichž semínka nabízí veřejnosti. Naleznete jej na adrese www.gengel.cz. O vybranou dostupnou odrůdu ze seznamu můžete požádat a za malý obnos vám ji zašlou. Současně byste však měli přijmout závazek, že ji budete semenařit a část sklizených semínek vrátíte zpět. Takto funguje dobrovolná spolupráce ku prospěchu všech.

Mnoho odrůd se nachází přímo v rukou uchovatelů. Ti je pěstují, sklízejí a opatrují semena a poskytují je dalším zájemcům. Testují i různé pěstební podmínky a způsoby využití, o své poznatky se dělí s ostatními. Nad určitou odrůdou může zájemce převzít i záštitu a stát se tak jejím dlouhodobým uchovatelem.

 

Semenaření pro každého

Sběr vlastních semen nejenže uchovává cenné odrůdy, ale může pěstiteli ušetřit i nemalé finance. „Mezi rostliny vhodné pro semenáře začátečníky patří například fazole, hrášek nebo rajčata, u kterých je malé riziko křížení mezi odrůdami. Poměrně snadné je to i u salátu, ředkviček, mnohých květin a bylin, doporučuje Petr Dostálek. Gengel pěstitelům při semenaření pomáhá a radí. Ve spolupráci s ním proto přineseme seriál o pěstování, sklizni a uchovávání semen rozmanitých zahradních rostlin.

 

 

Pěstování cibule ze semen je levnější než ze sazečky, sklizeň je kvalitnější

Ze semen můžeme pěstovat kvalitnější a trvanlivější odrůdy cibule, nežli ze sazečky. Sklizně se sice dočkáme za delší čas, ale výsledky za to stojí.

Pokud nahlédneme do starých semenářských katalogů, zjistíme, 
že se cibule pěstovala výhradně výsevem, způsob ze sazečky je výsadou posledních desetiletí. Pojďme se tedy vrátit do dob našich babiček a zkusit atraktivní odrůdy vypěstovat sice pracnější a delší cestou, ale s podstatně lepším konečným efektem.

Cibule ze semen

Sortiment odrůd pro vysévání zahrnuje cibule velmi atraktivní nejen barvou, ale také tvarem a chutí. Cibule jsou velmi vitální a trvanlivé, podstatně déle skladovatelné než cibule vypěstovaná ze sazečky.

 

·          

Na 10 m2 přímého výsevu potřebujeme 4,5 až 5,5 g osiva, jeden gram obsahuje 200–300 semen.

Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdálených od sebe 25–30 cm.

·         Hustě vzešlé rostliny vyjednotíme na 8–10 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Jak vypěstovat cibuli s lahodnou chutí

Cibule má specifické nároky: vyžaduje především slunnou polohu a záhřevné půdy, z nichž pak mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách hůře vyzrává a podléhá chorobám. Příliš se jí nedaří ani ve vyšších polohách s vlhčím klimatem, kde také špatně a pomaleji vyzrává. Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva bychom měli používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a uskladněná cibule dlouho nevydrží.

 

Odrůdy pro výsev

Tosca je cibule netradičního, dlouze oválného tvaru, která se velmi snadno krájí. Je dobře skladovatelná a vyznačuje se značnou odolností ke krčkové hnilobě. Chuť má velmi jemnou, využívá se především do salátů.

 

Globo je pozdní odrůda salátové cibule s vynikajícími chuťovými vlastnostmi. Je velká, široce elipsovitého tvaru a slámově žluté barvy. Vzhledem k dlouhé době vegetace a pro dosažení rekordní hmotnosti sadbu předpěstujeme; semena vysejeme v únoru. Sklidíme pak cibule o váze až 1 kg. Pokud se spokojíme s hmotností o něco nižší, můžeme Globo pěstovat z přímého výsevu v březnu až začátkem dubna. Odrůda není vhodná pro dlouhodobé skladování. Sladká chuť a množství šťávy ji však řadí mezi nejchutnější odrůdy.

 

Blanco Duro je nová odrůda, která potěší všechny milovníky sladké bílé cibule lahůdkové chuti. Cibule mají kulovitý tvar a dorůstají do hmotnosti 0,5–1 kg. Pěstujeme je z přímého výsevu v březnu a začátkem dubna a vzhledem k velikosti výhonky vyjednotíme do sponu alespoň 30x10 cm. Počítáme s poměrně dlouhou vegetační dobou a sklizní od konce srpna do září. Cibule nelze skladovat příliš dlouho, zato jsou křehké a jemné.

 

Tandem je poloraná, výnosná odrůda. Kulovitá, žlutohnědá, středně velká cibule je obalena pevnými, dobře přiléhajícími suknicemi. Krček je středně silný a dobře zatahuje. Je určena převážně pro přímé jarní výsevy. Dužnina je pevná, bílá až nažloutlá, příjemné, mírně palčivé chuti.

 

Unico F1 je nová výnosná odrůda. Vytváří velké kulaté cibule s pevnou žlutohnědou suknicí a velmi dobrou skladovatelností. Mezi přednosti patří i mohutný kořenový systém, který ji předurčuje i pro pěstování v sušších oblastech.

Albienka je výnosná pozdní odrůda bílé cibule se světle stříbřitou barvou na povrchu i uvnitř. Cibule je vřetenovitého tvaru, při krájení zůstává kompaktní a nerozpadává se. Je určena pro přímou spotřebu, krátkodobé skladování i průmyslové zpracování. Je poměrně odolná k plísni cibulové.

 

Pro výsev i ze sazečky

Některé odrůdy můžeme vysévat, ale častěji je pěstujeme ze sazečky, proto si je připomeneme.

·         Všetana je osvědčená poloraná odrůda, kterou lze velmi dobře skladovat. Vegetační dobu při výsevu má 130 dní, při výsadbě 90–110 dní. Cibule má oválný tvar s tenkým dobře zatahujícím krčkem. Dužnina je bílá až nažloutlá, jemné nasládlé chuti.

·         Štutgartská je osvědčená odrůda s dobrými konzumními hodnotami a výbornou skladovatelností. Cibule je ploše kulovitá se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi. Dužnina je bílá, pevná, poněkud ostřejší chuti.

·         Karmen je poloraná odrůda červené cibule. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi suknicemi. Má pikantní chuť. Odrůda je velmi dobře skladovatelná.